logotyp

Zasady pielęgnacji

Zasady pielęgnacji

Nienaganna prezencja auta zależy od jego właściwej pielęgnacji.

Poniżej podamy praktyczne wskazówki, które pomogą odpowiednio zadbać o Państwa auto.

Auta nie należy myć na słońcu, najlepiej gdy karoseria jest ostudzona, zwłaszcza po dłuższej jeździe.
Stosując oprysk pianą aktywną nie można dopuścić do jej wyschnięcia, powinna ona mieć czas na działanie, w praktyce jest to kilka minut w zależności od temperatury. Należy odpowiednio rozrobić roztwór do oprysku, aby nie uszkodzić elementów z tworzyw sztucznych i chromowanych. Instrukcje znajdują się zawsze na opakowaniu koncentratu.

Nie można stosować oprysku lub płukać gorących felg, gdyż grozi to deformacją tarcz hamulcowych.

Do mycia sugerujemy nabyć dedykowane wiadro z kratką na dnie, która izoluje nieczystości opadające na dno. Nie należy stosować szczotek lub twardych gąbek, gdyż mogą one zarysować powierzchnię. Odpowiednim rozwiązaniem są specjalne rękawice z microfibry dostępne w każdym sklepie detailingowym.

Zasady pielęgnacji

Przystępując do mycia w pierwszej kolejności spłukujemy urządzeniem ciśnieniowym cały pojazd, po czym rozprowadzamy roztwór szamponu samochodowego lub odpowiednio rozcieńczonej piany aktywnej, pozwoli to zmiękczyć zaschnięty brud. Następnie płuczemy pod ciśnieniem cały pojazd i rozpoczynamy mycie ręczne. W pierwszej kolejności myjemy górną część auta, następnie dolne partie, należy pamiętać, aby nie dociskać zbyt mocno rękawicy. Do progów sugerujemy użycie osobnej rękawicy, aby drobinki błota lub piasku nie zarysowały samochodu.

Felgi i opony po opłukaniu można umyć pozostałościami rozrobionego szamponu oczywiście wykorzystując do tego dedykowane akcesoria. W przypadku silnych zabrudzeń należy najpierw spryskać ich powierzchnię dedykowanym preparatem, który zmniejszy przyleganie brudu, oczywiście nie dopuszczamy do zaschnięcia preparatu. Najlepiej myć każdą felgę osobno, płucząc ją następnie wodą.

Po zakończeniu mycia należy dokładnie wypłukać akcesoria używane do mycia, jest to ważne gdyż zaschnięty brud może zarysować lakier przy kolejnym myciu.
Ściągaczki powinno się stosować jedynie do osuszania powierzchni szklanych, natomiast lakier najlepiej osuszyć powietrzem do tego celu można użyć dmuchawy do liści, a resztki wody usuwamy specjalnym ręcznikiem detailingowym. Wnęki drzwi po osuszaniu docieramy ścierką, która następnie nie może być używana już do lakieru.

Dokładne osuszenie auta jest bardzo istotne, gdyż woda zawiera liczne minerały, które po jej odparowaniu pozostaną na powierzchni lakierniczej lub powłoce ochronnej. Jeżeli jednak do tego dojdzie to w celu ich usunięcia należy użyć dedykowanego preparatu, który można zakupić w sklepach detailingowych.
Do bieżącej konserwacji lakieru po umyciu polecamy płynną powłokę ochronną (tzw. quick detailer), która zwiększa hydrofobowość powierzchni lakierniczej. Jej stosowanie zwiększa połysk i głębię koloru oraz zmniejsza podatność na przywieranie zabrudzeń.

W przypadku pielęgnacji samochodów oklejonych folią ochronną PPF zasady są bardzo podobne, jednak należy pamiętać, aby nie zbliżać dyszy urządzenia wysokociśnieniowego zbyt blisko, gdyż może uszkodzić folię. Przyjmuje się, iż bezpieczna odległość to 40-50 cm w zależności od podawanego ciśnienia wody. Nie można kierować strumienia pod rant foli, gdyż skutkować to może oderwaniem jej od powierzchni lakierniczej. W żadnym wypadku nie używamy głowic obrotowych, które są często na wyposażeniu urządzeń wysokociśnieniowych.

Wielu z Państwa może uznać powyższe porady za przesadne, niestety bez przestrzegania tych zasad będziecie Państwo narażali swoje pojazdy na zarysowania, gdyż coraz bardziej restrykcyjne normy ekologiczne sprawiają, że lakiery będą się stawać mniej wytrzymałe. Na zakończenie należy podkreślić, iż lakiery nie rysują się same, robi to człowiek głównie poprzez nieodpowiednie ich traktowanie.

ODDZIAŁ
BYDGOSZCZ

ul. Ostróżki, 12 86-005 Białe Błota
502 512 819 bydgoszcz@zadbaneautodetailing.pl
Dowiedz się więcej

ODDZIAŁ
PIASECZNO

Geodetów 20, 05-500 Piaseczno
885 107 707 biuro@zadbaneautodetailing.pl
Dowiedz się więcej
Zadbane Auto Detailing
Oddział Piaseczno
Oddział Bydgoszcz